Czy Hiszpanie są leniwi?

Obalamy mity i stereotypy jakie krążą wokół Hiszpanów!

1. Hiszpanie są leniwi

Ahh…ci Hiszpanie! Tylko im palmy w głowach! Zawsze mówią tylko “mañana”, przecież tak nie można.

Na pewno nie raz słyszeliście te stwierdzenia. A może sami tak myślicie? Nie ma się czego wstydzić.

Faktem jest, że Hiszpanie potrafią cieszyć się życiem. “Życie jest tylko jedno”- ciągle powtarzają.

Hiszpanie żyją tu i teraz i nie martwią się tym co już za nimi. Nie myślą też zbytnio o przyszłości bo co ma być to będzie!

Nieprawdą jest jednak stwierdzenie, że Hiszpanie to naród bardzo leniwy. Życie w niektórych hiszpańskich miastach może się toczyć wolniej, a nawet bardzo wolno, ale taki jest już hiszpański styl życia.

W dzisiejszych czasach (czytaj w dobie kryzysu), Hiszpanie bardzo szanują swoją pracę. Zdają sobie sprawę, że utrata pracy może oznaczać dla nich brak dochodu przez następne 2 lub 3 lata. W Hiszpanii jest bardzo ciężko z pracą więc nic dziwnego, że Hiszpanie w pracy dają z siebie wszystko.

 

2. Hiszpanie biją kobiety

Hiszpańska prasa i telewizja często podaje informacje na temat przemocy domowej. Nie oznacza to jednak, że takie przypadki zdarzają się na porządku dziennym. Wręcz przeciwnie! Przemoc domowa to bardzo ważny temat w Hiszpanii i dlatego też jest on tak nagłaśniany. Kiedy kobieta zgłosi na policje, że została pobita albo uderzona, mężczyzna trafia do więzienia. Dlatego też, zdarzają się i takie przypadki kiedy kobieta celowo zgłasza pobicie, które tak naprawdę nie miało nigdy miejsca! (niestety!)

 

3. Wszyscy Hiszpanie są bardzo otwarci!

Oj nie!  Większość Hiszpanów z Południa jest bardzo otwartych na kontakty z innymi ludźmi. Hiszpanie z Północy są zazwyczaj bardziej nieśmiali i zamknięci w sobie. Jest to związane oczywiście z klimatem. Na Południu kraju jest o wiele cieplej i ludzie spędzają większość swojego czasu rozmawiając z innymi na ulicy. Na Północy jest za to chłodniej i częściej przebywa się w domu z rodziną.

 

4. Hiszpanie są bardzo katolicy

Pomimo, że w Hiszpanii jest bardzo dużo kościołów to….świecą one pustkami. Hiszpanie nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do religii i kościoła.

 

5. Hiszpanki to kury domowe

Wszystko można o Hiszpankach powiedzieć, ale nie to, że są kurami domowymi! Nie ma nic złego jeśli kobieta zdecyduje się pozostać na utrzymaniu męża, ale w Hiszpanii to….raczej niemożliwe. Po pierwsze,  Hiszpanki są bardzo niezależnymi kobietami a po drugie obecna sytuacja w Hiszpanii nie pozwala na utrzymanie się tylko z jednej pensji. Przykre…ale prawdziwe.

 

A wy? Jakie inne hiszpańskie stereotypy słyszeliście i co o nich myślicie?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry